Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
PFPŻ ZP na Kongresie „Gospodarka i zdrowie”
Wiceprezes, dyrektor generalny PFPŻ ZP Andrzej Gantner w trakcie sesji "Profilaktyka żywieniowa" wygłosił prezentację "Reformulacja żywności jako strategia profilaktyki żywieniowej schorzeń dietozależnych",

Tegoroczna edycja Kongresu poświęcona została holistycznemu spojrzeniu na profilaktykę.

Jak wykorzystać sport jako narzędzie do realizacji polityki edukacyjnej i zdrowotnej? Jak profilaktyka osób czynnych zawodowo i ich dobrostan wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a szerzej całej gospodarki? Jaka jest rola współpracy biznesu i samorządów w kontekście profilaktyki, aby osiągnąć równowagę w triadzie: zdrowie miasto, zdrowa firma, zdrowy człowiek? Jaka jest rola pracodawców we wdrażaniu rodzinnych programów profilaktycznych angażujących nie tylko pracowników, ale także dzieci? Na te inne pytania eksperci odpowiadali podczas Kongresu Gospodarka i Zdrowie.

Wiceprezes, dyrektor generalny PFPŻ ZP Andrzej Gantner w trakcie sesji "Profilaktyka żywieniowa" wygłosił prezentację "Reformulacja żywności jako strategia profilaktyki żywieniowej schorzeń dietozależnych", w której odniósł się m.in. do wysiłków reformulacyjnych producentów żywności dotyczących:
  • redukcji zawartości składników znajdujących się w obszarze zainteresowania pod kątem zdrowia publicznego (sól, cukier, tłuszcz, kwasy tłuszczowe nasycone, kwasy tłuszczowe typu trans)
  • podwyższania zawartości składników odżywczych uznawanych za korzystne dla zdrowia (błonnik, pełne ziarno, owoce i warzywa, składniki i surowce mleczne, zwiększenie udziału składników roślinnych).

Ze względu na:

  • liczne funkcje, które składniki typu sól/cukry/tłuszcze pełnią w produktach
  • konieczność zapewnienia akceptacji smakowej przez konsumentów
  • konieczność wprowadzenia nowych technologii i składników jeśli chcemy osiągnąć redukcję na poziomie > 20-30
reformulacja każdego rodzaju żywności wymaga odrębnego podejścia.


W kontekście działań profilaktycznych Wiceprezes PFPŻ ZP odniósł się do efektów Samoregulacja reklamy żywności skierowanej do dzieci do lat 12. Natomiast na przykładzie Programu "Trzymaj Formę!" realizowanego od wielu lat przez Federację i GIS pokazał, że na efektywne działania edukacyjne nie są potrzebne ogromne nakłady finansowe. Wspomniany Program dotarł do ponad 5 mln uczniów i przez 18 lat kosztował 5,5 mln zł, zatem koszt dotarcia do 1 dziecka to niecałe 2 zł.


Odnosząc się do polityki prozdrowotnej Andrzej Gantner zarekomendował danie konsumentom zachęt do aktywnego trybu życia (np. niższe opodatkowanie VAT na usługi fitness - w Polsce stawka podatku VAT wynosi 23%, zaś w Niemczech 0%), zamiast tylko ponosić wydatki na profilaktykę.


Nagranie wydarzenia dostępne jest na stronie Kongresu >>

2024.03.06-

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij