Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konferencja PFPZ ZP pt. : „Zarządzanie i logistyka łańcuchem dostaw w przemyśle spożywczym”, 20.09.2012r.
Zarządzanie i logistyka łańcuchem dostaw w przemyśle spożywczym była głównym tematem konferencji organizowanej przez PFPZ ZP, która odbyła się 20.09.2012r. w siedzibie Mercedes-Benz Warszawa.

W przemyśle spożywczym logistyka jest jednym z najważniejszych ogniw – stwierdził pan Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, otwierając konferencję „Zarządzanie i logistyka łańcuchem dostaw w przemyśle spożywczym”, która odbyła się 20 września 2012 r. w siedzibie Mercedes - Benz w Warszawie. Jest to również obszar, w którym tkwią jeszcze istotne możliwości obniżania kosztów. W dobie kryzysu, kiedy konsument oszczędniej i uważniej wydaje swoje pieniądze, możliwość zaoferowania mu towaru w korzystniejszej cenie może być ważnym atutem w konfrontacji z konkurencją.



P1020833AGzmm

 

 Konferencję rozpoczęła prezentacja pana prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego, kierownika Zakładu Ekonomii Przedsiębiorstwa Transportowego w Katedrze Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dotycząca zarządzania procesami dystrybucji artykułów spożywczych w warunkach zwiększenia odpowiedzialności producentów za realizację tych procesów.

Prof. Paprocki zwrócił uwagę, że na atrakcyjność produktów żywnościowych wpływa wybór rozwiązań logistycznych. W swojej prezentacji podkreślił jak wygląda jakość procesów dystrybucji, a także wymienił czynniki kształtujące poziom postulowany jakości. Ważną rolę w zarządzaniu procesami dystrybucji odgrywa również tolerancja klientów oraz normy krajowe i unijne.

Podsumowując swój wykład prof. Paprocki wskazał następujące obszary zmian w  łańcuchach dostaw produktów żywnościowych, których wprowadzenie będzie wpływać na wzrost zdolności do konkurowania przez producentów żywności:

- zdyscyplinowanie procesów wytwarzania i konfekcjonowania, aby towary były dostępne do wysyłki w oknach czasowych wymaganych przez organizacje handlowe,

- uzgodnienie i wdrożenie standardów wykonywania czynności logistycznych, w tym „na ostatniej mili”.



P1020847paprockkizmm


Rozwiązania proponowane przez Mercedes-Benz dla przedsiębiorców w zarządzaniu logistyką i łańcuchem dostaw w przemyśle spożywczym przedstawił pan Andrzej Żurek, dyrektor Sprzedaży Samochodów Dostawczych, w spółce Mercedes - Benz Warszawa. Jednym z elementów warunkujących bezpieczne funkcjonowanie floty przedsiębiorstwa jest posiadanie sprawnych, bezpiecznych i niezawodnych samochodów. Szeroką ofertę samochodów dostawczych dla średnich i dużych firm proponuje firma Mercedes - Benz Polska. Firma oferuje różne formy finansowania pojazdów użytkowych: trade in, leasing operacyjny, wynajem krótko- lub długoterminowy oraz buy-back, czyli leasing operacyjny z opcją wykupu pojazdu przez sprzedającego za gwarantowana cenę. Stosunkowo nową usługą wprowadzoną przez spółkę jest FleetBoard – program skutecznego zarządzania flotą samochodów firmowych, wykorzystujący najnowocześniejszą technologię internetową. Korzyści z jego wdrożenia to m. in. lepsze wykorzystanie tej floty, znaczne oszczędności paliwa, zoptymalizowanie komunikacji między kierowcą i dyspozytorem oraz najbardziej racjonalne planowanie cykli konserwacji skutkujące redukcją przestojów. Na koniec swojej prezentacji pan Andrzej Żurek zaprosił uczestników konferencji na premierę CITANA, nowego samochodu dostawczego Mercedes - Benz w segmencie Small Vans, która odbędzie się 26 października br. w salonie firmowym na ul. Daimlera 1.


P1020850_zurekzmm

 

Jaki model gospodarowania paletami przyjąć – zdecydować się na posiadanie własnych czy raczej wybrać usługę firmy zewnętrznej w tym zakresie? O korzyściach tej drugiej opcji przekonywał pan Marcin Wasilewski, manager ds. sprzedaży  z firmy Chep Polska Sp. z o.o. w prezentacji „Wynajem palet – optymalne rozwiązania w łańcuchu dostaw”.  Takie rozwiązanie – dowodził - pozwala skupić się na działalności podstawowej, upraszcza zarządzanie paletami, uwalnia od problemów związanych z utratą palet, strat na ich jakości, monitorowaniem ich drogi, a wreszcie gwarantuje stałą i pełną dostępność palet w każdym momencie. W rezultacie zyskuje się możliwość obniżenia kosztów, a w końcowym efekcie - wzrost satysfakcji klientów. 

 

Kolejną prezentację pt.: „Logistyka magazynowania oraz produkcji” przestawił pan Tomasz Mandziej z firmy Quantum Software S.A. Pan Mandziej w swojej prezentacji przedstawił tematykę systemów informatycznych w logistyce w kontekście wycofania żywności z rynku oraz śledzenie partii wyrobu gotowego. Podsumowując swoje wystąpienie przedstawił uczestnikom konferencji ewentualne skutki braku możliwości prześledzenia genealogii i konkretnej partii produktów.


P1020916TMandzzmnn

 

Konferencję zakończyła prezentacja pt.: „ECR: dobra współpraca, która się opłaca” pana Mateusza Boruty, dyrektora generalnego ECR Polska W swojej prezentacji omówił on współdziałanie transportu – proste i skuteczne metody podnoszenia wydajności w tym obszarze. Przedstawił również przykłady usprawnień łańcuchów dostaw, których realizacja przez pojedynczą firmę nie byłaby możliwa.



P1020906Wasizmm

 

W konferencji skierowanej głównie do kierowników i dyrektorów ds. logistyki i transportu dużych, średnich i małych firm z branży żywnościowej, wzięło udział prawie 70 uczestników. Konferencja została zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców i prowadziła ją pani Monika Jonczak, dyrektor ds. marketingu w Polskiej Federacji Producentów Żywności.

 

Partnerzy Strategiczni PFPZ ZP:


  • PKO Bank Polski S.A.
  • Det Norske Verits  Bussiness Assurance Poland Sp. z o. o.
  • Stigen Sp. z o.o.
  • Paccor Sp. z o.o.
  • Patpol Kancelaria Patentowa Sp. z o.o.
  • Mercedes - Benz Warszawa Sp. z o.o.
  • Mercedes – Benz Polska Sp. z o.o.
  • Kancelaria SALANS 


Partner PFPZ ZP


  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi



Partner konferencji:


  • Chep Polska Sp. z o.o.

 

Patroni konferencji PFPZ ZP:


  • ECR Polska
  • Krajowa Unia Producentów Soku
  • Związek Polskie Mięso
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka

 


Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość obejrzenia samochodów w siedzibie salonu Mercedes-Benz Warszawa.

Poniżej galeria zdjęć:


P1020853salonzmn


P1020889salonzmm

P1020860salonzmmm

P1020867salonzmm

P1020873salonzmn

P1020888salonzmnn



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij